Akių ligos: presbiopija

Presbiopija – kas tai?

Senstant lęšis netenka elastingumo, todėl darosi sunkiau matyti artimus daiktus. Apie 40-45 metus iki tol gerai matęs žmogus negali skaityti ar dirbti smulkių darbų iš įprasto atstumo. Tai vadinama senatvine toliaregyste (presbiopija).

Ar jums reikia skaitymo akinių? Jei taip, tikriausiai Jums presbiopija dėl kurios akis praranda galimybę fokusuoti. Tai paprastai įvyksta dėl natūralaus senėjimo proceso, patiria kiekvienas. Pirmieji simptomai paprastai jaučiami po keturiasdešimties metų amžiaus, todėl tiek daug vidutinio amžiaus žmonių prireikia skaitymo arba dvižidinių akinių šiuo laikotarpiu.

Presbiopijos priežastys

Presbiopijos priežastys vis dar tiriamos, tačiau dažniausiai manoma, kad skaidulos aplink natūralų akies lęšiuką sutvirtėja ir praranda elastingumą, taip sumažinant akies galimybę keisti lęšio formą. Akies lęšiukui tampant mažiau elastingu, darosi sunkiau sufokusuoti artimus objektus. Trauma, gyvenimo būdas ir profesija, pvz., ilgas sėdėjimas priešais kompiuterį, taip pat gali būti to priežastis.

Presbiopija – tai naturalus procesas, o ne liga

Šis sutrikimas paprastai prasideda žmonėms nuo 40 iki 50 metų amžiaus. Presbiopija susiformuoja, kai natūralus akių lęšiukas sensta, todėl tampa kietesnis ir praranda lankstumą, o dėl to paprastai prarandamas artimų objektų regėjimas ir reikia skaitymo akinių.

Kaip apsisaugoti nuo presbiopijos?

Dėja presbiopija atsiranda naturaliai mums senstant, kol kas medikai nežino kaip išvengti šios naturalios regėjimo degradacijos. Praktiškai visiems sulaukus 40-ties metų pasireikš presbiopijos simptomai, netgi jeigu jie ir neturėjo jokiu regėjimo problemų. Tačiau, svarbu žinoti, jog regėjimu reikia rūpintis visuomet, štai kili būdai apsaugoti Jūsų akis nuo bet kokių ligų:

  • Reikia reguliariai tikrinti regėjima.
  • Šviečiant ryškiai saulei, devėkite apsauginius tamsius akinius, tai padės apsaugoti akis nuo žalingo UV poveikio.
  • Dažniau tikrinkite akis, jeigu jus esate rizikos grupėje – sergate diabetu ar hipotireozė.
  • Butinai devėkite apsauginius akinius, jeigu dirbate pavojingus darbus, net menkiausia akių trauma gali įtakoti sunkiai išgydomų ligų atsiradimą.
  • Maitinkites sveikai, sveikas maistas tai garantas, kad gausite pakankamai antioksidantų ir vitaminų. Tyrimai parodė, kad maistinės medžiagos esančios  vaisiuose, daržovėse bei žuvyje gali sulėtinti naturalų akių senėjimo procesą.
  • Atkreipkite dėmesį į tokius simptomus kaip galvos skausmas, stiprus akių nuovargis, ar miglotas vaizdas.

Ar jaučiate presbiopijos simptomus?

Presbiopija vystosi palaipsniui, daugumai žmonių pirmi simptomai pasireiškia sulaukus 40-ties metų. Štai keli simptomai kurie byloja apie pirmus presbiopijos požimius:

  • Miglotas vaizdas esant normaliam skaitymo atstumui, įskaitant kai dėvite normalius akinius ar lešius
  • Galvos skausmas
  • Nuovargis atliekant darbus reikalaujančius aiškaus mažų detalių matymo, pvz. siūvimas.

Mes rekomenduojame užsirašyti apžiūrai, jeigu pajutote kokius nors iš aukščiau išvardintų simptomų.

Registruokitės akių diagnostikai bei gydytojo konsultacijai