Jei skaitote šį tekstą, tikriausiai akių ligos jums pažįstamos ir teko susidurti su kontaktiniais lęšiais ar akiniais arba nešiojote tiek lęšius, tiek akinius metų metus ir žinote viską apie jų trūkumus. Štai kas iš tikrųjų vyksta.

Šviesos spinduliams pereinant iš vienos medžiagos į kitą, pvz., iš oro į vandenį, jie lūžta. Tai vadinama refrakcija. Kai šie spinduliai patenka į ragenos ir lęšio audinius, jie taip pat laužiami taip, kad būtų sufokusuojami tinklainėje. Jei akys nebegali fokusuoti šviesos ant tinklainės, paprastai dėl to, kad akies forma ne visiškai teisinga, tai vadinama refrakcijos yda.

Žemiau pateikiama glausta apžvalga apie tipiškiausius refrakcijos sutrikimus ir akių problemas, kurios susiformuoja dėl senėjimo ir akies lęšiuko sukietėjimo arba drumstumo, susiformuojančio pasiekus tam tikrą amžių.

Spustelėkite kiekvienos ydos pavadinimą, norėdami daugiau informacijos.


Akių ligos:

Trumparegystė

Trumparegystė, taip pat vadinama Miopija (miglotas toli esančių objektų matymas) yra dažniausia refrakcijos yda. Paprastai susiformuoja, kai akis yra per ilga arba ragena per daug išlenkta. Dėl šio papildomo ilgio tolimi objektai fokusuojami priešais tinklainę, dėl to šviesa išsisklaido ir teikia smegenims nesufokusuotą vaizdą.
Trumparegystė tai – refrakcijos triktis, dėl kurios akis nebemato toli esančių objektų. Taip pat žinoma, kaip trumparegystė. Pasireiškia esant per ilgam akies obuoliui arba per daug išlenktai ragenai ir yra neteisingo į akį patenkančios šviesos fokusavimo tinklainėje priežastis, sukelianti miglotą toli esančių objektų regėjimą. Trumparegystės paveiktos akys yra gydomos akiniais, kontaktiniais lęšiais arba refrakcijos operacija.

trumparegyste

Toliaregystė

Toliaregystė yra arti esančių objektų nematymas, kurį sukelia per trumpa akis arba per daug plokščia ragena. Sumažintas ilgis nepalieka ragenai lęšiui pakankamai vietos sufokusuoti šviesos spinduliams židinio taške tinklainėje todėl vaizdas fokusuojamas už tinklainės ir smegenys gauną netikslius signalus.

toliaregyste

Astigmatizmas

Kitas terminas apibūdinti prastam akių išlinkiui yra astigmatizmas, kuris susiformuoja, kai ragena nėra apvali, bet regbio kamuolio formos, o dėl to akis nebegali sufokusuoti šviesos iš bet kokio atstumo.

astigmatizmas

Presbiopija

Šis sutrikimas paprastai prasideda žmonėms nuo 40 iki 50 metų amžiaus. Presbiopija susiformuoja, kai natūralus akių lęšiukas sensta, todėl tampa kietesnis ir praranda lankstumą, o dėl to paprastai prarandamas artimų objektų regėjimas ir reikia skaitymo akinių.

Katarakta

Kitaip nei manoma, katarakta nėra sluoksnis, kuris susiformuoja aplink akį, o yra lęšiuko skaidrumo pablogėjimas akies viduje, dėl kurio į akį patenka mažiau šviesos. Šis laipsniškas miglotumas gali pabloginti regėjimą laikui bėgant. Šviesa, kuri patenka į tinklainę yra išskaidyta, todėl regėjimas tampa miglotas.

Regėjimo problemos paprastai ištaisomos akiniais arba kontaktiniais lęšiais, bet šiandien turite daugiau pasirinkimų. Sužinokite apie juos. Skaitykite daugiau apie LASIK procedūrą čia.

Akių ligų simptomai:

Miglota rega

Miglota regaDėl miglotos regos galite nematyti smulkių objektų. Miglotumas gali pasireikšti bet kokiu atstumu ir dažnai gali būti regos sutrikimo požymis. Jei skundžiatės miglota rega, kaip įmanoma greičiau kreipkitės į savo akių gydytoją.

Galvos skausmai

Galvos skausmaiRegos sutrikimai gali būti galvos skausmų priežastis. Akių problemų sukeliamas skausmas dažnai klaidingai laikomas įprastiniu galvos skausmu, tačiau akių ir galvos skausmai gali būti susiję. Oftalmologai neretai būna pirmieji, kurie vertina galvos skausmais besiskundžiančių pacientų būklę.

Žybsniai

ŽybsniaiDėmės gali būti matomos ir kita forma – kaip nevienodų šviesos linijų blyksniai. Jie panašūs į „žvaigždes“, atsirandančias po smūgio į galvą. Paprastai tokie žybsniai trunka 10–20 minučių ir dažnai atsiranda prieš migreninį galvos skausmą.

Regos pokyčiai

Regos pokyčiai laikui bėgant yra tiesiog neišvengiami, tačiau svarbu atkreipti į juos dėmesį. Kadangi šie pokyčiai atsiranda palaipsniui, ne per vieną dieną, jų vystymąsi gali būti sunku pastebėti. Staiga galite suvokti, jog norėdami skaityti laikraštį turite laikyti jį išteistos rankos atstumu, nors anksčiau taip niekuomet nedarydavote. Reguliarus akių tikrinimas padeda nustatyti sutrikimus prieš šiems sukeliant nepataisomą žalą.

Jautrumas šviesai

Jautrumas šviesaiJautrumas šviesai reiškia padidėjusį jautrumą šviesai. Staigus stiprus ar net skausmingas jautrumas šviesai (fotofobija) gali atsirasti dėl akies uždegimo. Akies uždegimą gali sukelti svetimkūnis akyje, ragenos infekcija arba rainelės ar akies obuolio kraujagyslinio dangalo uždegimas. Jautrumas šviesai gali pasireikšti ir po LASIK ar kataraktos operacijos. Ne toks intensyvus jautrumas šviesai gali būti siejamas su katarakta ar ašarų plėvelės sutrikimu, pavyzdžiui, akių sausumu.

Regos netekimas

Regos netekimas yra rimčiausias iš visų regos sutrikimo simptomų. Jokios regėjimo netekimo formos nereikėtų ignoruoti, net jei manote, kad rega pagerės. Kadangi daugelį regos netekimo formų sėkmingai gydyti galima tik per trumpą laiką, svarbu nedelsiant susisiekti su akių gydytoju.

Drumstis

DrumstisSendami kai kurie žmonės pasaulį pradeda matyti tarsi per aprasojusį langą. Kadangi drumstis atsiranda palaipsniui, ją gali būti sunku nustatyti be akių apžiūros. Reguliariai lankydamiesi pas savo akių gydytoją, neleisite drumsčiai riboti jūsų kasdienės veiklos.

Prasta rega tamsiuoju metu

Prasta rega tamsiuoju metuGebėjimas matyti prieblandoje senstant silpnėja. Nors tai ne visuomet yra problema, bet kai kuri veikla, pavyzdžiui, vairavimas tamsiuoju paros metu, gali tapti pavojinga. Šie regos sutrikimai dažnai yra pagydomi, tačiau labai svarbu yra anksti juos pastebėti reguliariai lankantis pas savo akių gydytoją.

Aureolės

Jei aplink šviesos šaltinius matote aureoles, vairuoti gali būti nepaprastai sunku ir pavojinga. Ratilų atsiradimą gali sukelti išsivysčiusi katarakta. Be to, kai kurie žmones aureoles pradeda matyti po įvairaus chirurginio akių gydymo, pavyzdžiui, LASIK ar kataraktos operacijų.

Skraidančios muselės

Matyti vieną kitą muselę (kuri gali būti panaši į tašką ar voratinklį) savo regos lauke yra normalu, tačiau netikėtai pasirodantis didelis jų kiekis gali rodyti sutrikimą. Jei skundžiatės šiuo simptomu, turėtumėte nedelsdami kreiptis į savo akių gydytoją.