Žvairumas – tai nuolatinis ar periodinis vienos akies nukrypimas nuo bendro fiksacijos taško, kai yra sutrikęs abiejų akių fiksacijos į vieną tašką mechanizmas. Viena akis gali žvelgti tiesiai, o kita būti nukrypusi į išorę, į vidų, žemyn arba į viršų. Žvairumas yra gana dažnas reiškinys, pasireiškiantis maždaug 3-4% vaikų, tačiau gali atsirasti ir suaugusiems. Žvairumas gali būti ir paveldimas.
Dėka didelio regėjimo aštrumo ir tolygios akių padėties asmuo nuo pat vaikystės formuoja harmoningą ir teisingą aplinkinio pasaulio suvokimą. Matomas vaizdas būna aiškus ir platus. Tačiau neretai akys nukrypsta nuo lygiagrečios regos ašių padėties ir atsiranda žvairumas. Tai yra kosmetinė ir funkcinė problema, susijusi su okulomotorinių (akį judinančių) raumenų disbalansu. Žvairumas gali būti vidinis – kai akys susieina ties nosimi, išorinis – kai jos išsiskiria į šalis, vertikalus – kai viena akis nukrypsta į viršų ar į apačią, vienpusis – kai tik viena akis žiūri netaisyklingai, pakaitinis – kai akys pakaitomis nukrypsta nuo regos ašies, ir paralyžinis – kai yra riboti akies judesiai pažeisto raumens link. Esant žvairumui, paauglys ar suaugęs žmogus patiria diskomfortą, skundžiasi greitu akių nuovargiu, galvos svaigimu, vaizdo dvejinimusi, kas labai pablogina gyvenimo kokybę.
Kuo anksčiau pastebimas akių nuokrypis, teisingai diagnozuojamos žvairumo priežastys ir pradedamas gydymas – tuo didesnė tikimybė ištaisyti kosmetinį defektą ir pasiekti aukštą abiejų akių regėjimą.
Be abejo, žvairumą reikia pradėti gydyti vaikystėje, vos jį nustačius. Laiku parinkti akiniai gali sumažinti akies nuokrypio laipsnį ar net visiškai pašalinti žvairumą. Okulistas paskiria tinkamus akinukus, gydomųjų pratimų kompleksą, švitinimą įvairiais aparatais. Šių taikomų priemonių tikslas ne tik priversti akių raumenis dirbti taisyklingai, bet ir pagerinti regėjimą. Akinukus vaikai gali pradėti nešioti ir nuo 6 mėnesių. Kartais mažylio geriau matanti akis gali būti uždengiama, kad žvairuojanti akytė po truputį stiprėtų ir pradėtų žiūrėti taisyklingai. Gydyti reikia nuolat, nes nenešiojant akinukų nors dvi savaites, visas darbas gali nueiti veltui. Jei neužtenka gydymo akiniais, gydoma chirurginiu būdu – operuojami akį judinantys raumenys. Jie pailginami arba sutrumpinami. Kartais gali prireikti ir kelių operacijų.
Šiuolaikiniai akių ligų korekcijos metodai leidžia mums pašalinti žvairumą net ir pacientams, turintiems silpną regėjimo aštrumą. Akių klinikoje „Naujas regėjimas“ galime suteikti visapusišką žvairumu sergančių pacientų priežiūrą. Tiksli diagnostika, teisinga gydymo taktika, kruopštus proceso dinamikos stebėjimas ir patikimas gydymo rezultato užtvirtinimas – visi šie etapai pilnai įgyvendinami mūsų klinikoje.