Jeigu kas nors iš jūsų artimųjų visai neseniai patyrė akių operaciją, jums bus naudinga žinoti, kaip padaryti akių tvarstį. Juk kasdien atlikti perrišimus gydymo įstaigoje ne visuomet yra galimybių, o be didelių pastangų pakeisti akių tvarstį galima ir savarankiškai, namų sąlygomis.
Oftalmologijoje egzistuoja dviejų rūšių tvarsčiai: binokuliarinis (kai pažeistos abi akys) ir monokuliarinis (kai pažeista viena akis).
Taip pat yra du pagrindiniai būdai, kaip sutvarstyti akis. Paminėsime abu metodus, kad jūs galėtumėte nuspręsti, koks tvarstis geriausiai tinka individualiu atveju.
Pirmasis būdas
Šis tvarstymo būdas yra visai paprastas, todėl akių tvarsčio paruošimas atims iš jūsų vos kelias minutes. Sterilų bintą arba sterilią servetėlę perlenkite kelis kartus. Galiausiai jūs turite gauti stačiakampio formos 2,5×7 cm pločio tvarstį. Tokį tvarstį reikia pridėti prie pažeistos akies ir iš dviejų pusių pritvirtinti vyniojamo pleistro juostelėmis. Viena juostelė tvirtinama prie ligonio skruosto, o kita – ant kaktos.
Suprantama, šis metodas turi savų minusų. Pleistras nėra labai patikimas, nes turi savybę vis atsiklijuoti. Ir tai paprastai įvyksta pačiu netinkamiausiu momentu. Darant tokį akių tvarstį, reikėtų prisiminti ir tai, jog oda po pleistru nekvėpuoja, o ir paties pleistro nuėmimas paprastai yra gana skausmingas pacientui.
Antrasis būdas
Sužinoję, kaip daromas akių tvarstis šiuo būdu, jūs greičiausiai nuspręsite išbandyti būtent šį metodą. Mat šis būdas yra daug patogesnis ir sukelia kur kas mažesnį diskomfortą pacientui.
Tai bus taip vadinamas juostinis tvarstis. Jį gana paprasta pasidaryti namų sąlygomis. Jums prireiks gabalo plataus binto, kuriuo pagal jo ilgį būtų galima apjuosti galvą, plius dar 10-15 cm. Abiejuose galuose bintas prakerpamas į dvi vienodo pločio juosteles. Binto viduryje paliekama 10 cm vientisa audinio dalis. Iš anksto paruoštą, kelis kartus perlenktą sterilią marlę arba servetėlę reikia pridėti prie pažeistos akies. Dedant skersai ir lengvai priglaudžiant tvarstį vientisa binto dalimi, užpakalinėje galvos dalyje bintas yra surišamas iš abiejų galų. Šis būdas yra paprastas ir patikimas. Be to, tokį tvarstį galima nuimti bet kuriuo momentu, nesuteikiant pacientui diskomforto.
Jei reikalingas toks pats, tik binokuliarinis tvarstis (ant abiejų akių), vientisa binto juostos dalis turi būti ne trumpesnė kaip 25 cm. Visa kita atliekama kaip ir pirmuoju atveju.