Teisinga mityba – tai svarbus sveikų akių faktorius. Yra dvi regai svarbios medžiagos – liuteinas ir zeaksantinas, kurios gali apsaugoti akis nuo dirbtinės ir ultravioletinės šviesos, tokiu būdu užkirsdamos kelią vystytis kitoms akių ligoms.
Liuteinas – tai gamtinis pigmentas, kuris geltonos spalvos pavidalu randamas lapuose, žieduose ir vaisiuose. Jo pagrindinė funkcija – sugerti šviesos spindulius ir tokiu būdu apsaugoti augalus nuo per didelio saulės poveikio, ypač nuo pačių aktyviausių ir kenksmingiausių ultravioletinių spindulių spektrų – mėlyno ir violetinio.
Negana to, kad liuteino ir zeaksantino randama augaluose, mokslininkai šių medžiagų didelėmis koncentracijomis aptiko ir akies geltonojoje dėmėje (makuloje). Liuteinas – tai vienintelis karotinoidas, kuris sugeba kauptis šioje akies dalyje.
Makula (geltonoji dėmė) – tai centrinė, 5 mm skersmens akies tinklainės dalis, kuri atsako už regėjimo aštrumą ir už tai, kaip žmogus suvokia spalvą. Dėl didelio liuteino kiekio makula yra geltonos spalvos, dėl to šią tinklainės dalį ir vadina geltonąja dėme.
Akies makuloje besikaupiantis liuteinas pasitarnauja kaip natūralus filtras, sulaikantis agresyvius saulės spindulius ir neleisdamas jiems patekti į akies tinklainę.
Įdomu tai, jog liuteino yra kūdikio maiste nuo pat jo gimimo: gana dideli liuteino kiekiai randami motinos piene. Iš karto po gimimo kūdikis susiduria su nauju stresu – stipriu dienos šviesos srautu. O nesant natūralių apsaugos priemonių – liuteino ir zeaksantino – koncentruota dienos šviesa neišvengiamai pažeistų akies tinklainę.
Be to, liuteinas ir zeaksantinas, kartu su vitaminais C, E ir beta karotinu, pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Jie apsaugo organizmą ir nuo laisvųjų radikalų – molekulių, kurios rūgština ir naikina ląsteles, provokuodami įvairias ligas, žalingo poveikio.
Vienintelė problema, kad liuteinas nesintetinamas mūsų organizme, jis kaupiasi tik su maistu. O liuteino daugiausia turi geltonos ir žalios šviežios daržovės, taip pat žalumynai. Daugiausia liuteino yra špinatuose, geltonosiose saldžiose paprikose, kukurūzuose, brokoliuose, žaliuose salotų lapuose, petražolėse, pupelėse ir žirneliuose.