Jūs tikriausiai atkreipėte dėmesį, kad beveik visi europiečių vaikai gimsta su tamsiai mėlynos spalvos akimis. Tačiau pas juos akių spalva gali pasikeisti per pirmuosius gyvenimo metus. Tai susiję su tuo, kad pas ką tik gimusį kūdikį akies rainelėje yra labai mažai pigmento melanino, kurio kiekis per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus gali gerokai padidėti, ir tokiu būdu pasikeisti vaiko akių spalva. Tačiau kai kurie mažyliai jau gimsta su rudos spalvos akimis. Pas tokius vaikus akių spalva jau nebesikeičia ir tokia išlieka visą likusį gyvenimą.
Ar pasikeis mažylio akių spalva galima sužinoti atidžiai apžiūrėjus kūdikio akių rainelę: jeigu rainelėje yra tamsių taškelių, greičiausiai su amžiumi vaiko akių spalva patamsės. Tačiau tokie tamsūs taškeliai akių rainelėje gali būti ir įprasta akių pigmentacija, atsiradusi dėl melanino sankaupų. Taigi, akių spalva visą likusį gyvenimą gali išlikti tokia pati kaip kūdikystėje.
Manoma, jog akių spalva taip pat gali keistis ir dėl hormoninių pokyčių organizme (pavyzdžiui, nėštumo metu, užplūdus stiprioms emocijoms). Tai nereiškia, kad jūsų žydros akys taps rudomis ir atvirkščiai, tačiau akių atspalvis gali tapti šviesesnis arba tamsesnis. Šiuo pagrindu veikia ir hormoniniai akių lašai, kurie, ilgiau juos vartojant, gali sukelti akių rainelės patamsėjimą.
Be to, mūsų akių atspalvis gali keistis veikiant tokiems aplinkos faktoriams kaip patalpų apšvietimas, aplinkos apstatymas, makiažas, drabužių spalva ir pan.
Mūsų akių rainelė yra valdoma grupės raumenų, kurie susitraukia ir išsiplečia, tokiu būdu kontroliuodami akies vyzdžio dydį. Vyzdis išsiplečia prie blankaus apšvietimo ir susiaurėja esant ryškiai šviesai. Vyzdis taip pat susiaurėja, kai mes savo žvilgsnį sufokusuojame į kokius nors daiktus, pavyzdžiui, į knygą, kurią skaitome. Keičiantis vyzdžio dydžiui, akių rainelės pigmentai taip pat suspaudžiami arba paskleidžiami, tokiu būdu šiek tiek pasikeičia ir akių atspalvis.