Žiemą į akių gydytojus kreipiasi daugiau žmonių, negu vasarą. Dažniausiai pacientai skundžiasi diskomfortu ir skausmu akyse. Kodėl taip yra, paklausėme Vilniaus klinikos „Naujasis Regėjimas“ vyriausiąjį gydytoją Andrėjų Radko.
Žiemą žmogaus akys tampa itin jautrios, — aiškina gydytojas. — Tai gerai žino žvejai, slidinėtojai – visi tie, kurie saulėtą dieną yra snieguotojo vietovėje, kur sniegas veikia kaip atspindintis paviršius ir sustiprina kenksmingą ultravioletinių spindulių poveikį. Bendras peršalimas susilpnina organizmo pasipriešinimą ligoms, tada prasideda ir akių junginės uždegimas, kuris pasireiškia skausmingais pojūčiais, konjunktyvitu.
Kontaktinius lęšius nešiojantys žmonės teigia, jog žiemą jų akys ašaroja. Kodėl taip yra?
Pas daugelį šaltu oru lauke esančių žmonių akys ašaroja. Tai apsauginė akių reakcija – išskirti daugiau šiltos drėgmės. Tačiau tie, kurie žiemą nešioja kontaktinius lęšius, kenčia ne tik dėl šalčio.
Akis — vienintelė žmogaus kūno vieta, kuri negauna deguonies per kraują, akių ląstelės gauna ištirpusį ašarose deguonį tiesiai iš oro. Kitaip sakant, akis, uždengta kontaktiniu lęšiu, sunkiai gali gauti deguonies iš oro. Pridėkime dar ir šaltį bei ultravioletinius spindulius atspindintį sniegą. Štai tada ir įvyksta akių apsauginė reakcija. Tačiau ašarų kanalai nesusidoroja su situacija, todėl teka ašaros upeliais, nes tokiu būdu organizmas beviltiškai stengiasi išspręsti problemą.
Kaip padėti akims žiemą?
Saulė kur kas aktyvesnė sausio – kovo mėnesiais. Todėl šiuo laikotarpiu būtina nešioti akinius nuo saulės. Netrinkite akių su pirštinėmis, nes galite užnešti infekciją akims. Patartina dažniau mirksėti. Be to, šiltos ašaros praplauna akis ir pagerina jų būklę. Neprošal būtų ir bendros organizmą stiprinančios procedūros — grūdinimasis, vitaminų vartojimas, fizinis aktyvumas padės išlikti sveikiems.